Open giorgoskallitsis opened 4 years ago
Καλησπέρα,
Η αρχική σου ανάλυση είναι ορθή - μέχρι το ερώτημα 2.7β, για κάθε χρονικό πλαίσιο (έστω k ο αριθμός του), θα έχεις 25 σήματα, τα οποία θα αποτελούν την binomial-filtered Teager ενέργεια που αντιστοιχούν σε κάθε ζώνη συχνοτήτων.
Από εκεί και πέρα, για να εξάγετε τη μέση ενέργεια από το καθένα από τα 25 σήματα (τα οποία εξ ορισμού αποτελούν σήματα ενέργειας), πρακτικά θα υπολογίσετε τον μέσο όρο μεταξύ των θετικών τιμών του σήματος (παρότι αποτελούν σήματα ενέργειας, μπορούν να λάβουν και αρνητικές τιμές) - σε επίπεδο υλοποίησης, αυτό μπορεί να γίνει μέσω του τύπου sum(y[y>0])/len(y[y>0]), όπου y το σήμα της φιλτραρισμένης Teager ενέργειας.
Τέλος, αφού επαναλάβετε τη διαδικασία αυτή και για τα 25 σήματα του παραθύρου, θα έχετε 25 διαφορετικές μέσες ενέργειες Teager, μια για κάθε ζώνη συχνοτήτων - από αυτές, θα επιλέξετε ως MTE(k) τη μέγιστη για το συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο.
Καλή συνέχεια, Χρήστος
Καλησπερα, καταλαβα την απαντηση σας, οσον αφορα την ενεργεια, κολλουσα κυριως στη φραση θετικές ενέργειες του σήματος,οπως αναφερετε χαρακτηριστικα στην εκφωνηση αλλα απο την απαντηση σας υποθετω πως εννοειτε θετικες τιμες του σηματος. Επομενως η τελικη ΜΤΕ για το συγκεκριμενο σημα στο συγκεκριμενο αξονα θα εχει ως στοιχεια τις επιμερους μεγιστες σε καθε πλαισιο, επομενως η ΜΤΕ θα εχει τοσα στοιχεια οσα ειναι και τα πλαισια στα οποια χωριζουμε το σημα μας (δηλαδη 40 αν τα εχω μετρησει σωστα για το acc)?
Ναι, σωστά (με επιφύλαξη για το μήκος του διανύσματος).
Χρήστος
Τελεια, ευχαριστω πολυ!
Καλησπερα σας, δεν ειμαι βεβαιος πως εχω κατανοησει την τελικη αναλυση ποτ κανουμε στην ασκηση2 στο συνολο της. Αυτα που εχω κανει μεχρι στιγμης ειναι τα εξης: χωριζω το εκαστοτε σημα μου σε παραθυρα με τον ζητουμενο αριθμο δειγματων και τα πολλαπλασιαζω με παραθυρο Hamming. Επειτα, το δειγμα μου το περναω απο τα 25 φιλτρα, με αποτελεσμα να εχω 25 διαφορετικα σηματα. Για καθε ενα σημα, εφαρμοζω τον τελεστη Teager και εχω ως εξοδο 25 αλλα σηματα, τα οποια τα περναω απο το binomial φιλτρο μου 2 φορες (η εξοδος του πρωτου να ειναι η εισοδος του δευτερου) και καταληγω σε 25 σηματα. Μεχρι αυτο το σημειο εχω φτασει και δεν ειμαι καθολου βεβαιος αν ειναι σωστη η μεχρι τωρα αναλυση μου,πραγμα που θα ηθελα να μου επισημανετε. Αν μεχρι στιγμής ειμαι σωστος, τοτε το επομενο βημα ειναι ο υπολογισμος της μεσης ενργειας του καθε σηματος . Αρχικά, ποιον τυπο να χρησιμοποιησουμε και εν συνεχεια τι εννοειτε με τη φραση: να λαβετε υποψιν μονο τις θετικες ενεργειες. Τελος, θα ηθελα να εξηγησετε παραπανω την τελικη διαδικασια στο δ. Σας ευχαριστω πολυ!